O nás
OBJAVTE NÁŠ PRÍBEH A VÍZIU


Kto sme a čomu sa venujeme
Spoločnosť JUHAPHARM má za sebou takmer 24 ročnú históriu, počas ktorej aktívne rozvíja svoju výskumnú a výrobnú činnosť a neustále posilňuje svoje postavenie na trhu. Spoločnosť sa úspešne etablovala vo vybranej farmaceutickej, medicínskej a kozmetickej oblasti a expanduje v oblasti priemyselných technológií. Vďaka dlhoročným skúsenostiam, moderným technológiám, vysokokvalifikovaným pracovníkom a vysokým nárokom našich zákazníkov je spoločnosť schopná vykonávať svoju činnosť a distribuovať produkty v čo najvyššej kvalite. Spoločnosť sa v posledných rokoch začala zameriavať na výskum a vývoj v rôznych odvetviach priemyslu. Vedenie spoločnosti sa aktívne zameralo na výskum inovatívnych riešení pre bezpečné nakladanie s odpadom, pričom prioritou zostáva dlhodobá stabilita a najvyššia úroveň bezpečnosti.
Spoločnosť Juhapharm
Naša spoločnosť zamestnáva odborných výskumných a vývojových zamestnancov, ktorí sú profesionálmi vo svojom odbore a svoju činnosť realizujú na pracoviskách v Bratislave, Nitre a v Košiciach. JUHAPHARM disponuje špičkovo vybavenými laboratóriami a IT pracoviskami, ktoré zabezpečujú precíznu kontrolu kvality a vývoj inovatívnych riešení.
Okrem toho spoločnosť prevádzkuje moderné výskumno-vývojové pracoviská zamerané na farmaceutický výskum, optimalizáciu výrobných procesov a vývoj inovatívnych technológií. Tieto pracoviská zohrávajú kľúčovú úlohu pri zlepšovaní bezpečnosti, účinnosti a udržateľnosti produktov a technológií, čím JUHAPHARM upevňuje svoju pozíciu lídra v oblasti farmaceutického priemyslu. Odborné skúsenosti v oblasti bezpečnosti a zdravotných vplyvov, inovatívne know-how a rozsiahla prax s modernými analytickými metódami (XRD, FTIR, XRF, TGA, DSC) sú dôvodom nášho napredovania v oblasti technologického vývoja.
V našich analytických a výskumných laboratóriách sa realizujú simulačné riešenia a prediktívne modelovanie, vo vývoji zohrávame kľúčovú úlohu v pokročilej analytike, charakterizácii, hodnotení a tvorbe prediktívnych modelov, získavaní cenných dát pre strojové učenie a dokážeme prispievať k vývoju inovatívnych riešení pre environmentálne a priemyselné aplikácie.
Portfólio spoločnosti je široko diverzifikované a zahŕňa najrôznejšie aktivity v oblastiach:
Farmácia, vrátane predaja a distribúcie liečiv a medicínskych pomôcok.
Výskum a vývoj, vrátane klinických štúdií v dermatológii.
Inovačná výskumno-vývojová činnosť v oblasti priemyselných technológií a nakladania s odpadmi.
Naše úspechy vo vývoji sú podložené konkrétnymi výsledkami a merateľnými ukazovateľmi a výsledky sú deklarované prihláškami úžitkových vzorov alebo patentmi.
Analytické laboratórium a výskumná činnosť

Spoločnosť JUHAPHARM disponuje špičkovo vybaveným analytickým laboratóriom a aktívne sa zapája do aktivít a projektov vo výskume, vývoji a inováciách v roli žiadateľa alebo aj partnera verejných vzdelávacích či výskumno-vývojových inštitúcií. V analytickom laboratóriu momentálne prebieha výskum a vývoj na podporu pokroku v oblasti dermatológie a organickej chémie. Na výskumno-vývojových aktivitách sa zúčastňujú aj výskumníci z našich partnerských organizácií a následne medzi nimi a nami, ako hostiteľskou organizáciou prebieha transfer poznatkov vo forme pracovných stretnutí, meetingov a pod.
Jednou z takýchto úspešných aktivít je realizácia projektu, na základe ktorého sa nám podarilo úspešne realizovať vývoj novej generácie fotocitlivých látok s anti-aging efektom a ich aplikácia v dermatológii.
Podarilo sa nám úspešne syntetizovať sukcinyl-MN-3. Modifikácia HA bola potvrdená enzymatickou degradáciou a následnou LC-MS analýzou. Termogravimetrická analýza potvrdila štandardnú suchú hmotnosť derivátov, t.j. obsah vody a prchavých rozpúšťadiel. Vykonané reakcie slúžia ako veľmi dobrý skríning reakčných podmienok modifikácie HA pomocou sMN-3. Poskytujú pomerne dobré informácie o účinnosti reakcie v širokom rozsahu Mw a načrtávajú trendy o závislosti použitého molárneho ekvivalentu na výslednom DS. Z niektorých vzoriek HA-sMN-3 sú dostupné nízke desiatky mg. Je možné ich použiť na stanovenie biologickej aktivity.
V našom špičkovo vybavenom laboratóriu prebieha výskum „Syntéza a in vitro biologický profil nových kožných sfingomimetík so zabudovanými fotochromatickými spínačmi“, zameraného na stereoselektívnu syntézu analógov prírodného D-ribo-fytosfingozínu s integrovanými molekulárnymi spínačmi s potenciálnym využitím v onkologickej dermatológii. Sfingolipidy boli objavené v roku 1884 a predstavujú rozsiahlu a zaujímavú skupinu lipofilných zlúčenín, ktoré sa okrem kľúčovej štrukturálnej úlohy v stavbe membrán podieľajú aj na rôznych významných bunkových signalizačných dráhach a procesoch, no na druhej strane nedávne štúdie odhalili, že defekty v metabolizme sfingolipidov vedú k viacerým ľudským ochoreniam. Napriek jeho ťažkej dostupnosti z prírodných zdrojov sa D-ribo-fytosfingozín, hlavná sfingoidná báza rastlín, húb a mikroorganizmov, získava priemyselne fermentačnými procesmi a prispieva k tvorbe kožnej bariéry. Syntetické deriváty týchto zlúčenín, vrátane neprirodzených izomérov, preukázali zvýšenú antinádorovú aktivitu, čo motivovalo rozsiahly výskum a vývoj osvedčených syntetických stratégií, ako napríklad Chironov prístup
Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na svete a modulácia biosyntézy a metabolizmu sfingolipidov sa považuje za sľubný terapeutický prístup. Tento výskum podporuje konkurencieschopnosť medicínskeho a kozmetického priemyslu, zefektívňuje výmenu poznatkov medzi výskumníkmi a hostiteľskými organizáciami a prispieva k rozšíreniu hraníc poznania prostredníctvom inovácií a aplikácií. V rámci výskumu spolupracujú odborníci zo spoločnosti JUHAPHARM, renomovaní akademickí a priemyselní partneri z Českej republiky vrátane Anatomického ústavu Lekárskej fakulty Karlovej univerzity, Biomedicínskeho výskumného centra Fakultnej nemocnice Hradec Králové a Ústavu anorganickej chémie Českej akadémie vied, ktorí sa ako neoficiálni partneri podieľajú na in vitro hodnotení biologickej aktivity a röntgenových meraniach.
Úspešne sme sa ako partner podieľali na projekte „Otvorená vedecká komunita pre moderný interdisciplinárny výskum v medicíne (OPENMED)“, a vypracovali sme klinickú štúdiu sumarizácie a hodnotenia klinického stavu kože po aplikácii prípravku s obsahom kyseliny hyalurónovej. Podarilo sa nám identifikovať efektívnu konfiguráciu parametrov laserového žiarenia s najvyšším vplyvom na spomalenie starnutia kože na bunkovej úrovni a validácia efektivity aplikácie fotocitlivých liečiv s protistarnúcim efektom do kože v transportnej látke s obsahom kyseliny hyalurónovej v laboratórnom prostredí s klinickým zhodnotením. Úspešne sme syntetizovali sukcinyl-MN-3. Modifikácia HA bola potvrdená enzymatickou degradáciou a následnou LC-MS analýzou. Termogravimetrická analýza potvrdila štandardnú suchú hmotnosť derivátov, t.j. obsah vody a prchavých rozpúšťadiel. Vykonané reakcie slúžia ako veľmi dobrý skríning reakčných podmienok modifikácie HA pomocou sMN-3. Poskytujú pomerne dobré informácie o účinnosti reakcie v širokom rozsahu Mw a načrtávajú trendy o závislosti použitého molárneho ekvivalentu na výslednom DS. Z niektorých vzoriek HA-sMN3 sú dostupné nízke desiatky mg. Je možné ich použiť na stanovenie biologickej aktivity.
Ďalšou z významných aktivít spoločnosti JUHAPHARM, ktorú realizuje v analytickom laboratóriu a v spolupráci so zahraničnými partnermi je pokročilá analytická charakterizácia materiálov pomocou metód XRD, FTIR, XRF, TGA a DSC. Tieto metódy majú svoje špecifické využitie a často sa kombinujú pre komplexnú charakterizáciu materiálov a pre pochopenie ich geochemických vlastností a tepelnej stability.

1. XRD (X-ray diffraction)
na identifikáciu kryštalických fáz v materiáloch, čo nám umožňuje určiť štruktúru materiálu, veľkosť kryštalitov a vnútorné napätia materiálu.

2. FTIR (Fourier-transform infrared spectroscopy)
na identifikáciu chemických väzieb a funkčných skupín v organických aj anorganických látkach. Pomocou merania absorpcie infračerveného žiarenia v rôznych frekvenčných pásmach získavame informácie o chemickom zložení vzorky.

4. TGA (Thermogravimetric Analysis)
na meranie zmeny hmotnosti vzorky v závislosti od teploty alebo času a na analýzu rozkladu materiálov, obsahu vlhkosti, tepelnej stability a zloženia vzorky.

5. DSC (Differential Scanning Calorimetry)
na meranie rozdielu v tepelnej kapacite medzi vzorkou a referenciou pri zahrievaní alebo ochladzovaní čo nám umožňuje analyzovať tepelné prechody, ako sú tavenie, sklovitá transformácia, kryštalizácia a exotermické či endotermické reakcie.
na analýzu prvkového zloženia materiálov a na rýchlu a nedeštruktívnu analýzu kovov, minerálov, keramík a rôznych priemyselných materiálov.

na analýzu prvkového zloženia materiálov a na rýchlu a nedeštruktívnu analýzu kovov, minerálov, keramík a rôznych priemyselných materiálov.
3. XRF (X-ray fluorescence spectroscopy)

Aká je naša vízia
„Hlavným poslaním našej spoločnosti od jej založenia je aktívne podporovať a rozvíjať aplikovaný priemyselný výskum, posilňovať konkurencieschopnosť medicínskeho a kozmetického sektora a neustále zlepšovať prenos poznatkov a implementáciu nových technológií. Usilujeme sa o produkciu kvalitných vedeckých výsledkov, zavádzanie overených efektívnych riešení a postupné implementovanie inovatívnych prístupov vo výrobe, výskume a vzdelávaní – nielen na regionálnej, ale aj na celonárodnej a európskej úrovni.“
Spoločnosť je súčasťou uznávaného klastra Cassovia Medi Valley (CMV) — združenia výskumných inštitúcií, univerzít, zdravotníckych zariadení, podnikateľských subjektov s ucelenou predstavou participovať na rozvoji vedy a výskumu v rámci východoslovenského regiónu. Účasť spoločnosti JUHAPHARM ako aj ostatných partnerov klastra CMV umožňuje vytvárať novú úroveň udržateľnej regionálnej spolupráce medzi vysoko úspešnými organizáciami, ktoré zdieľajú spoločnú víziu premeny mesta Košice a Košického samosprávneho kraja na vedeckú, výskumnú a inovačnú oblasť, ktorá má ambíciu vyrovnať sa svojim národným, európskym aj globálnym partnerom.
V rámci klastra všetci z partnerov zúčastnených na spolupráci rozvíjajú svoju vedeckú a výrobnú činnosť v spoločných priestoroch klastra Cassovia Medi Valley v Košiciach, kde majú k dispozícií materiálne, technické a personálne podmienky na vlastný výskum, vývoj a výrobu. Medzi členov resp. priamych podporovateľov takejto formy spolupráce patria viaceré lokálne vedecké inštitúcie – Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach ako aj sympatizanti klastra, medzi ktorých patria napr. Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) či Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach. Významnými členmi sú taktiež viaceré kooperujúce súkromné obchodné spoločnosti pôsobiace v tomto segmente trhu, ktoré sa súčasne v značnej miere podieľajú aj na výskume a vývoji.
Vďaka interdisciplinárnemu prístupu a výmene strategických informácií s jednotlivými členmi klastra Cassovia Medi Valley, ktorého je spoločnosť súčasťou, a s partnermi v spoločnom výskume dosahuje JUHAPHARM podporu vlastných aktivít a realizuje širokospektrálny, zákaznícky orientovaný výskum a vývoj a jeho následnú aplikáciu v podobe konkrétnych inovačných výrobkov. Synergické prepojenie s výskumnými kapacitami významne podporuje úspešnú realizáciu a komercializáciu výsledkov výskumu a vývoja našej spoločnosti. V rámci výskumno-vývojových projektov sme schopní plánovať, koordinovať a monitorovať aktivity, zabezpečiť dodržiavanie časových harmonogramov, alokáciu zdrojov a kontrolu kvality výstupov. Vďaka dlhodobým spoluprácam s univerzitami, klastrom a priemyselnými partnermi dokážeme efektívne komunikovať, koordinovať činnosti medzi rôznymi subjektmi a zabezpečovať synergiu v interdisciplinárnych projektoch. Spoločnosť JUHAPHARM prináša nielen odborné a technické kapacity pre realizáciu pokročilých experimentálnych a analytických činností, ale aj silné regionálne a medzinárodné prepojenia a strategické skúsenosti.
Spoločnosť JUHAPHARM spolupracuje aj s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied, čo naznačuje aj jej zapojenie do výskumnej činnosti v oblasti biomedicíny. Ďalej spolupracuje s Centrom vedecko-technických informácií SR. V súvislosti s touto spoluprácou môže JUHAPHARM využívať odborné kapacity a zdroje CVTI SR, ktoré sa zaoberajú hodnotením vedy a technológií, ako aj medzinárodnou spoluprácou v oblasti vedeckých projektov. Táto spolupráca je dôležitá pre rozvoj inovácií a technologického pokroku v regióne. Spoločnosť spolupracuje s univerzitami a výskumnými inštitúciami v regióne, ako je napríklad Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a Technickou univerzitou v Košiciach.